تبلیغات
دلهای بلورین - مطالب شهریور 1397

بی تکلف

چهارشنبه 7 شهریور 1397 01:10 ب.ظ

نویسنده : فاطمه کوثر

چقدر خوبه که انسان یک سنت شکن خوب باشه. سنت های خوب رو حفظ کنه و سنت های بد را به شجاعت بشکنه. واقعا کمی که فکر میکنیم در می یابیم که چه حجمی از عادات، رفتارها و رسوم جامعه ما غلط هستند. غلط بودنی که کلی عوارض و آسیب دارد و تکلف زاست. کاش برسیم به روزی که فقط از روی محبت و صفا، کاری را انجام دهیم. بدون هیچ گونه اجبار و اکراهی. از کارهای زائد و پر هزینه و پرزحمت که نه رنگی از یکرنگی دارد و نه بویی از خلوص، دوری کنیم. 

تقدیم به روح بابای خوبم صلواتی هدیه کنید لطفا. دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 شهریور 1397 01:30 ب.ظ

حس جراتمندی

یکشنبه 4 شهریور 1397 09:46 ق.ظ

نویسنده : فاطمه کوثر


یکی از عوامل موثر در احساس شادی و رضایت از زندگی، حس جراتمندی است؛ به معنی به موقع و به شیوه درست، بدون احساس در محظور بودن، بدون خجالت و بدون پرخاش، چیزی را قبول و یا رد کردن. 
بارها در زندگی خودم، البته در گذشته، و اکنون در زندگی دیگران می بینم که چگونه وقتی کاری را که موافق میل و یا توانایی مان نیست، در ظاهر قبول می کنیم، کلافه و رنجور می شویم و آرامش و نشاط خود را از دست می دهیم. این در حالی است که به فرموده امام علی علیه السلام، فرد متقی، سهل الامر است یعنی انسانی بی تکلف و آسان گیر است و تکلیف اش با خود و دیگران معلوم است. کاری را بنا به تکلف و تعارف، قبول یا رد نمی کند و دیگران نیز او را به این صفت می شناسند و برای ایشان، انسانی قابل پیش بینی است. به اصطلاح رایج امروزی، یک انسان مودی نیست. می دانند که اگر «بله» یا «خیر» ی را به آنها پاسخ می دهد، با رضایت و طیب خاطر است. از این رهگذر، خود شخص نیز احساس آرامش می کند و باعث به زحمت افتادن خود و اطرافیانش نمی شود. 
مثلا وقتی انسان، شرایط پذیرایی از مهمانی را ندارد یا آمادگی رفتن به جایی را و یا انجام کاری برای کسی را؛ اگر بخاطر خوشایند دیگران، هیچ نگوید و بپذیرد و خودش و به احتمال زیاد، خانواده اش را تحت فشار قرار دهد، چه می شود؟
اگر خوب بیندیشیم، ریشه خیلی از احساسات بلکه تمام احساسات شاد یا غمبار و رنج آور ما، خود ما هستیم. این خود ماییم که با به دست گرفتن عنان قوه خیال، اندیشه و نیز عمل و گفتار خود، می توانیم در شرایط سخت یا آسان، حال خوبی داشته باشیم. 

تقدیم به روح بابای قشنگم، صلوات بفرستید. لطفادیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 شهریور 1397 10:03 ق.ظ

دوست دارم بنویسم

پنجشنبه 1 شهریور 1397 09:09 ق.ظ

نویسنده : فاطمه کوثر
هوای مشهد خنکای شهریورماه را گرفته و از شدت گرمای تابستانی اش کم شده است. دیگه علاوه بر عصرها، پیش از ظهر را هم می توان بدون پنکه و کولر سر کرد. این هوا را دوست دارم. 
دیروز، به جبران بدحالی پریروز، تا توانستم کتاب خواندم. خیلی خوب بود. یکی از لذیذترین لذت های عمرم، فارغانه در گوشه ای دنج نشستن و هر چقدر که دلم میخواهد، کتاب خواندن است. دیروز، همین طور بود. بعد از اتمام کتاب «نبرد بی برنده»، این روزها، کتاب «حاج آخوند» نوشته آقای مهاجرانی را می خوانم. شرح حالی از یک آخوند اهل دل، خیلی اهل مطالعه و ادبیات، شاد و آزاد است که نفسی گرم و تاثیرگذار داشته. کتابش را دوست دارم. 

تقدیم به روح پدری خوبم صلواتی بفرستید لطفا. دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 1 شهریور 1397 09:07 ق.ظ