تبلیغات
دلهای بلورین - مطالب مرداد 1397

دو خط نوشته

دوشنبه 29 مرداد 1397 10:32 ب.ظ

نویسنده : فاطمه کوثر

امشب بعد از یک پیاده روی مفصل، دم دمای غروب، تو پارک نزدیک خونه مون نشسته بودم. هوا خنک بود و رنگ آسمون نزدیک مغرب را خیلی دوست داشتم. رنگ آبی مخلوط با بنفش که انگار روی همه فضای پارک هم رنگ انداخته بود. دلم نمی آمد از پارک خارج شوم. 

برای پدر خوبم رحمت الاهی طلب کنید. لطفا. دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 29 مرداد 1397 10:35 ب.ظ

چند کلمه ساده

یکشنبه 28 مرداد 1397 10:46 ب.ظ

نویسنده : فاطمه کوثر
حیاط خانه مان تنها مالی است که برایم خیلی عزیز است. بخصوص در شش ماهه اول سال؛ محل تفکر و خلوت من است. بیشتر اوقات، آخر شب، گاهی دم دمای غروب، برای تخلیه روح و روان و سبک کردن دل و پیدا کردن راه، به آنجا پناه می برم. 

پدرم را به صلواتی مهمان کنید. لطفا. دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 28 مرداد 1397 10:54 ب.ظ

یادداشت جدیدم

چهارشنبه 24 مرداد 1397 10:50 ق.ظ

نویسنده : فاطمه کوثر

مدتها پیش، یکی از درگیری های همیشگی ذهن و دلم، این بود که چگونه می شود که اتفاقات به ظاهر تکراری زندگی، برام تکراری نباشند و از تک تک شان لذت ببرم؟ شاید توضیح ساده تر آن می شود این: چگونه میشود از روزمرگی نجات پیدا کنم؟ و از همان لحظه ها جاری زندگی، لذت ببرم و شاد باشم؟ منتظر رخ دادن اتفاقی جدید یا بهانه ای برای تغییر و تحول و احساس تنوع نباشم.
اولین بار، سخن یک استاد، جرقه ای برای یافتن این پاسخ من شد؛ می گفت: « میشود طور زندگی کرد که زندگی برای انسان تکراری نشود. مثلا برای یک زن خانه دار، آشپزی هر روزه اش، تازگی داشته باشد». و این چگونه حاصل می شود؟
گام بعدی ام، مطالعه کتاب «انسان در جستجوی معنا» نوشته دکتر فرانکل بود. از آن کتاب، معنای رنج را در زندگی انسان فهمیدم. به دنبال آن تفکر خودم در اتفاقات زندگی، به تدریج درک و دریافتم را از چرایی زندگی بالا می برد تا آنجا که دیگر مشکلات زندگی، مشکل نبودند بلکه برایم صرفا مساله ای بودند جهت حل کردن. همین. مسائلی که آنها هم بخشی از برنامه زندگی هستند و وجودشان لازم است. به قول جودی ابوت که در نامه اش به بابا لنگ دراز نوشته بود: « از تجربه کردن ناراحتی ها، خوشحالم.» این سخن او را واقعا میفهمم و دوست دارم. از وقتی این جمله را خواندم، در تجربه سختی ها، احساس خوشایندی دارم. نوعی احساس پیشرفت و توانایی به انسان می دهد.
اما نوگل شکفته این باغ تفکر و مطالعه، تفسیر خطبه متقین امام علی عزیزم بود. آنقدر این قسمت ماجرا مهم و تاثیرگذار بوده برای من که قلمم میخواهد متوقف شود. تفسیر مذکور را، از کتاب اوصاف پارسایان دکتر سروش خواندم. دکتر سروش در این کتاب، در ذیل یکی از بخش های خطبه امام، به نقل از مولوی می نویسد: عارفان هردمی دو عید کنند، عنکبوتان مگس قدید کنند. و در شرح آن می گوید: علت شادی درونی عارفان این است که نوجمالی و نوصورتی لحظه های این عالم را درک می کنند. هر لحظه و هر صحنه برای آنها معنایی و درسی دارد و این تازگی و طراوت روح، راز شادی درونی آنهاست. 
حالا دیگر لحظه هایم و ساده ترین کارهای روزمره زندگی را دوست دارم. حتی ظرف شستن را، بوی پیازداغ مامان را، شیطنت ها و شیرین زبانی های خواهر زاده ام را، نفس کشیدن راحت و بدون درد را، قدم برداشتن آسان و بدون کمک را و ..... ان تعدوا نعمه الله لاتحصوها. 
واقعا که خدا، رب است. او تربیت کننده است. 

تقدیم به روح نازنین پدر خوشگلم، صلواتی بفرستید لطفا. دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 24 مرداد 1397 11:53 ق.ظ

یادداشت روزانه جدید

یکشنبه 21 مرداد 1397 09:28 ب.ظ

نویسنده : فاطمه کوثرباز اینجا را گرد و خاک گرفته. باید کمی به سر و وضع اش رسیدگی کنم. مطابق معمول، اندیشه های فراوانی در دل و ذهن برای نوشتن دارم که طفلکی ها صف درازی تشکیل داده اند تا به ثبت و نشر برسند، اما نوبت این یکی از همه جلوتر است: 
از کتابهایی که برای مطالعه آزاد تابستان، انتخاب کرده بودم، «آهنگ عشق»، «زن زیادی» و «اوصاف پارسایان» به اتمام رسید الحمدلله. از میان شان، اوصاف پارسایان را بیش از همه پسندیدم. خیلی زیبا بود. واقعا پاسخ سوالات یک عمر من را شامل بود. چیزی بود که همیشه به دنبالش می گشتم. تفسیر خطبه متقین امام علی ع هست. اکنون، کتاب «نبرد بی برنده» استاد مظاهری را مطالعه می کنم که از آنهم کیف می کنم چون آرامش حاصل از ترک هرگونه مجادله و استدلال کردن را به لطف خدا و به برکت راهنمایی های استاد، چشیده ام. این کتاب راجع به مجادله میان همسران و در کل، هرگونه مجادله ای است.
امروز هوای مشهد، چند درجه ای خنک شده. به همین خاطر، عصر، میز و صندلی ام را بر روی ایوان خانه گذاشتم و فارغ و سبک، مشغول مطالعات دوست داشتنی ام شدم. 
فعلا تا همین جا. 
تقدیم به روح پدر خوبم صلوات بفرستید لطفا. دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 21 مرداد 1397 09:42 ب.ظ