تبلیغات
دلهای بلورین - حس جراتمندی

حس جراتمندی

یکشنبه 4 شهریور 1397 09:46 ق.ظ

نویسنده : فاطمه کوثر


یکی از عوامل موثر در احساس شادی و رضایت از زندگی، حس جراتمندی است؛ به معنی به موقع و به شیوه درست، بدون احساس در محظور بودن، بدون خجالت و بدون پرخاش، چیزی را قبول و یا رد کردن. 
بارها در زندگی خودم، البته در گذشته، و اکنون در زندگی دیگران می بینم که چگونه وقتی کاری را که موافق میل و یا توانایی مان نیست، در ظاهر قبول می کنیم، کلافه و رنجور می شویم و آرامش و نشاط خود را از دست می دهیم. این در حالی است که به فرموده امام علی علیه السلام، فرد متقی، سهل الامر است یعنی انسانی بی تکلف و آسان گیر است و تکلیف اش با خود و دیگران معلوم است. کاری را بنا به تکلف و تعارف، قبول یا رد نمی کند و دیگران نیز او را به این صفت می شناسند و برای ایشان، انسانی قابل پیش بینی است. به اصطلاح رایج امروزی، یک انسان مودی نیست. می دانند که اگر «بله» یا «خیر» ی را به آنها پاسخ می دهد، با رضایت و طیب خاطر است. از این رهگذر، خود شخص نیز احساس آرامش می کند و باعث به زحمت افتادن خود و اطرافیانش نمی شود. 
مثلا وقتی انسان، شرایط پذیرایی از مهمانی را ندارد یا آمادگی رفتن به جایی را و یا انجام کاری برای کسی را؛ اگر بخاطر خوشایند دیگران، هیچ نگوید و بپذیرد و خودش و به احتمال زیاد، خانواده اش را تحت فشار قرار دهد، چه می شود؟
اگر خوب بیندیشیم، ریشه خیلی از احساسات بلکه تمام احساسات شاد یا غمبار و رنج آور ما، خود ما هستیم. این خود ماییم که با به دست گرفتن عنان قوه خیال، اندیشه و نیز عمل و گفتار خود، می توانیم در شرایط سخت یا آسان، حال خوبی داشته باشیم. 

تقدیم به روح بابای قشنگم، صلوات بفرستید. لطفادیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 شهریور 1397 10:03 ق.ظ